ОСББ Західної та Східної України обмінялися презентаціями кращих практик діяльності ОСББ
У рамках реалізації проекту «Обмін кращими практиками у вирішенні самих актуальних проблем у діяльності ОСББ між Заходом та Сходом України», ГО «Ресурсний центр для ОСББ», провів серію круглих столів по Західній Україні щодо презентації кращих практик діяльності ОСББ Східної України.
Станом на сьогодні для всіх мешканців багатоквартирних будинків, як на Заході так і на Сході України, є актуальним питання здешевлення вартості та отримання більш якісних житлово-комунальних послуг. В Україні діє Загальнодержавна програма реформування житлово-комунальної галузі, згідно якої до 2014 року власники 70% із усіх багатоквартирних будинків повинні вибрати форму управління своїм багатоквартирним будинком або через створення ОСББ або через вибір управляючої кампанії.
В рамках проекту «Обмін кращими практиками у вирішенні самих актуальних проблем у діяльності ОСББ між Заходом та Сходом України» було проведено круглі столи у містах Львові, Івано-Франківську, Ужгороді та Тернополі щодо презентації досвіду діяльності ОСББ у містах Луганську, Харкові та Донецьку.
Під час проведення круглих столів головам ОСББ, ініціативним групам та головам асоціацій ОСББ було представлено кращі практики діяльності ОСББ у Луганській, Харківській та Донецькій областях. Про досвід харківських ОСББ розповіла Юлія Самойлова, голова правління Асоціації ОСББ «Фонд сприяння». За її словами в області працюють дві громадські організації, які об’єднують більше 80% ОСББ та ЖБК. Прийнята програма підтримки ОСББ в рамках якої проводиться капітальний ремонт від 50 тисяч грн. при створенні ОСББ або в діючих ОСББ при умові співфінансування у розмірі 10% дольової участі власників житла, та щорічне навчання голів ОСББ, членів правління та ініціативних груп по діяльності ОСББ при співробітництві з Харківським Національним Університетом міського господарства.
З 1998 року у Харкові вирішується проблема монополістів. В місті відкриті особові рахунки по бажанню для всіх жителів будинків ОСББ та ЖБК. Немає принципових проблем із вирішенням земельного питання для ОСББ – отримання свідоцтва на право власності на земельну ділянку.
Однак є проблема пов’язана з вимогою затвердження тарифу для отримання компенсації із бюджету по пільгам та субсидіям, а також, поки що невирішена проблема з затвердженням тарифу для ведення паспортної документації і видачі довідок у зв’язку із створенням Державної міграційної служби.
Головна проблема, - каже Юлія Самойлова - котра об’єднує наші регіони – це відсутність знань у відносинах спільної власності, ухваленні легітимних колективних рішень, а також споживацька політика населення, яку підтримує керівництво країни. Сьогодні, хороший голова ОСББ – це юридично і технічно грамотний спеціаліст. Пройшли уже ті часи, коли багатоквартирні будинки обслуговувалися на голому ентузіазмі і громадських засадах. Це не розуміють наші співвласники, будинки ОСББ і ЖБК будуть руйнуватися так само як і будинки, які обслуговуються комунальними підприємствами.
Досвідом керування ОСББ Луганщини поділилась Аліна Жесткова, управляюча ОСББ «Молодіжний 1 в» м. Луганськ. Вона повідомила, що у Луганській області місцеві ради дуже зацікавленні сьогодні у створенні та підтримці діяльності ОСББ. Станом на сьогодні є створена Обласна регіональна рада ОСББ основним завданням якої є до кінця 2014 року збільшити кількість оСББ та покращити умови їх життєдіяльності. Одним із завдань центру є демонстрація кращих практики діяльності ОСББ із інших регіонів України.
У Луганській області є проблеми як при реєстрації ОСББ, так і під час діяльності, так і під час формування договірних відносин та претензійної роботи з боржниками. Позитивними результатами в області є покращення стану житлового фонду, покращується порядок та строк вирішення аварійних ситуацій, упорядкується цільове використання прибудинкових територій, їх благоустрій, спрямованість та ефективність використання коштів співвласників щодо утримання їх спільного майна - житлового будинку.
Також успішно формується конкурентне середовища щодо здійснення управительської діяльності. Сьогодні голови правлінь ОСББ трансформують свою діяльність у руслі надання підприємницьких послуг з управління багатоквартирним будинком. Адже, обравши ефективну економічну модель життєдіяльності, управитель ОСББ спонукає виходити з тіні цілі сектори економіки, що є на руку як для держави так і для власників житла. Ми сплачуємо податки, укладаємо договори із надавачами послуг, інвестуємо у тепло санацію будинку і вимагаємо від партнерів якісних робіт з гарантійним обслуговуванням. Інвестування у спільне неподільне майно будинку в т.ч. в інженерні комунікації підвищує вартість окремих квартир та дозволяє заощаджувати кошти на центральному опаленні при обґрунтованій реалізації програм з енергозбереження.
Проект «Обмін кращими практиками у вирішенні самих актуальних проблем у діяльності ОСББ між Заходом та Сходом України» виконує ГО «Ресурсний центр для ОСББ» за підтримки програми «Громадянське суспільство та належне врядування» МФ Відродження.
Мета програми “Громадянське суспільство та належне врядування” – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їх залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.